Tervetuloa teatteriin!
Uudenmaan ja Järvenpään Vesaiset järjestävät kaksi retkeä Riihimäen teatteriin 30.10. ja 11.12. katsomaan Etusivun juttu -näytelmää.
Esitys
Kulttuuritoimittaja Herra Hakkaraisesta tulee uusi päätoimittaja. Hän nimittää vakituisen avustajan Masa Marsun toimittajaksi ja Hämähäkki-Heikin vastaamaan nopeasti päivittyvästä verkkolehdestä. Mutta puretaanko toimituksen perinteinen TS-talo, kuten vaihtoehtoisia totuuksia tarjoava kiinteistömoguli Karjula uhkaa? Näytelmä perustuu Mauri Kunnaksen kirjaan.
Esitys jatkaa Linnateatterin riemukkaiden kantaesitysten sarjaa. Menevän musiikin, hauskan ja jännittävän juonen sekä Hämähäkki-Heikin infohetkien kautta näytetään miten lehti syntyy. Aiheet muuttuvat uutisiksi ja samalla käydään läpi tänä päivänä erittäin tärkeitä medialukutaidon aakkosia.
Hinnat
Hinnat jäsenille:
- Lapset alle 15-vuotiaat 9€
- Yli 16-vuotiaat 10€
Ilmoittautuminen
Varaa lippusi 30.10 näytökseen 12.10 mennessä ja joulukuun näytökseen 30.10 mennessä Maisalta sähköpostilla osoitteesta uusimaa@vesaiset.fi.